Jak se nespálit při koupi bytu, II. díl: Zkontrolujte technický stav bytu

Při prohlídce bytu vše často vypadá bezvadně – nově vymalované stěny, uklizené místnosti, příjemná vůně. Ale zdání klame. Pod líbivou fasádou se mohou skrývat závady, jejichž oprava vás přijde na desítky až stovky tisíc korun.

img service03

Proto je technický stav bytu jedním z klíčových aspektů, které byste při koupi neměli podcenit.

Největší chybu dělají ti, kteří spoléhají pouze na vlastní dojem z prohlídky. I když máte zkušenosti s bydlením, nejste odborník. Skryté vady, jako je zatékání, špatná elektroinstalace, netěsnící okna nebo závady na rozvodech vody, často nejsou na první pohled patrné. Proto doporučujeme přizvat si technického inspektora, stavebního inženýra nebo projektanta.

Nedílnou součástí technické dokumentace, kterou má prodávající povinnost vám předložit, je také Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Tento dokument vám pomocí barevné škály (od úsporné A po nehospodárnou G) napoví, jak energeticky náročný je provoz celé budovy. Získáte tak lepší představu o budoucích nákladech na vytápění a energie.

Zeptejte se na všechno důležité – kdy byly naposledy měněny stoupačky, v jakém stavu je střecha, jak funguje výtah, jaké opravy má za sebou fasáda. Klíčové je i to, co na první pohled neuvidíte – stav elektroinstalace, topení, oken, případně statiky domu. Všechny tyto faktory mají přímý vliv na vaše budoucí náklady.

Nezapomeňte ani na revize. Každý byt by měl mít platné revizní zprávy – elektroinstalace, plynu, komína. Pokud byl byt nedávno rekonstruován, zjistěte, kdo ji prováděl, zda šlo o profesionální firmu a jestli existuje dokumentace. U levně a rychle provedených rekonstrukcí hrozí, že se závady projeví až později.

Cenným zdrojem informací bývají také zápisy ze schůzí SVJ. Dozvíte se z nich, jaké opravy jsou v plánu, zda v domě nedošlo k haváriím, kolik se vybírá do fondu oprav a jaké jsou dlouhodobé investiční záměry.

Příklad z praxe: Pan Karel koupil byt v domě, který byl nedávno „kompletně zrekonstruován“. Teprve po první zimě zjistil, že nová plastová okna byla špatně osazena a při dešti zatéká. Oprava ho stála 90 000 Kč. Kdyby si přizval technického inspektora, mohl tuto vadu odhalit včas.

Důkladná technická kontrola bytu není zbytečným výdajem, ale investicí. Může vám ušetřit starosti, peníze a pomoci udělat informované rozhodnutí. A především – zajistí vám klidný spánek v novém domově.

 

Chcete prodat svojí nemovitost?

Kontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

 

Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality

 

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

PRODANO 10
Reality
1
oko

Úspěšně prodáno a pronajato v 1. pololetí 2025

Děkujeme vám za důvěru! Za každým obchodem stál lidský příběh. Jedna rodina se stěhovala blíž k přírodě, jiný klient se…
pexels photo 7698828
Reality
1
oko

Jak se nespálit při koupi bytu, I. Díl: Prověřte právní stav nemovitosti

 Jedním z klíčových aspektů, který by žádný kupující neměl podcenit, je důkladné prověření právního stavu nemovitosti. Tento krok může odhalit…
PRODANO 10

Úspěšně prodáno a pronajato v 1. pololetí 2025

pexels photo 7698828

Jak se nespálit při koupi bytu, I. Díl: Prověřte právní stav nemovitosti