Stav Trhu s Byty: Aktuální Vývoj Cen a Trendy v Roce 2023

Ceny bytů v Praze prošly v posledním roce velkými změnami. Po prudkém poklesu v roce 2022, který byl způsoben zvýšením úrokových sazeb u hypoték, se ceny začaly na začátku letošního roku opět zvyšovat. Nicméně tento růst nebyl dlouhodobý a od poloviny třetího čtvrtletí se ceny opět snižují. Byt v Praze lze tak nyní pořídit za cenu z roku 2021, v některých případech dokonce 2020. Současná situace tak i přes vysoké úroky u hypoték nahrává pořízení bydlení.

imagen noticia mie rcoles 29

Podle Iztoka Toplaka je to dáno slabší poptávkou po bytech v Praze, která je ovlivněna vysokými nabídkovými sazbami hypotečních úvěrů. „I když průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů postupně klesá, zůstává ve srovnání s předchozími roky nadále velmi vysoké. To má samozřejmě vliv na poptávku, která je výrazně slabší než tomu bylo v letech 2020 a 2021,“ vysvětluje Iztok Toplak.

Vynahradí vyšší cenu hypotéčního úvěru levnější nemovitost? Právě na to jsme se zaměřili v minulém článku: Dražší hypotéku vynahradí levnější nemovitost | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

Průměrná realizovaná cena bytů v Praze se v současné době pohybuje kolem 108 tisíc Kč za m2. To je 6,8 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 63 m2. Ceny bytů se obecně liší podle typu stavební konstrukce. Byty v cihlových domech jsou obvykle dražší než byty v panelových domech. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 118 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 94 tisíc Kč za m2.

Také ceny novostaveb bytů v Praze vlivem loňského zvýšení úrokových sazeb klesly a od té doby mírně kolísají. Aktuální průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví v Praze je kolem 121 tisíc Kč za m2 nebo 9,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m2.

Regiony se vrací na cenovou úroveň 2021

V Brně klesaly ceny nemovitostí rychleji než v Praze a pokles také začal o něco dříve. Od druhého čtvrtletí letošního roku se ceny v Brně opět zvyšují, ale mírnějším tempem než v hlavním městě.

Průměrná realizovaná cena bytů v Brně se v současné době pohybuje kolem 89 tisíc Kč za m2. To je 5,4 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 61 m2. Ve srovnání s Prahou je to přibližně o 22 % méně. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 97 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 82 tisíc Kč za m2.

V ostatních oblastech České republiky mimo Prahu a Brno se ceny bytů v letošním roce vrátily na úroveň z roku 2021. Byty o velikosti kolem 59 m2 se průměrně prodávaly za 2,7 milionu korun. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 52 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 42 tisíc Kč za m2.

Ceny novostaveb bytů v ostatních oblastech České republiky v přechozích měsících klesly a nyní se opět pomalu zvyšují. Průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví je kolem 55 tisíc Kč za m2nebo 4,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m2. Průměrná realizovaná cena bytů v České republice se v současné době pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy, tedy 4 miliony korun za průměrný byt o velikosti kolem 62 m2.

 

Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality

 

 

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Tum Detaylariyla Ev Satis Proseduru
Reality
oko

Jak Úspěšně Prodat Byt a Dosáhnout Maximalního Zisku?

Správná cena prodává Určit správnou cenu nemovitosti k prodeji není nic snadného. Bez znalosti realitního trhu a cen v okolí může člověk…
Bygg montering small
Reality
1
oko

Program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti pro vlastníky starých domů

Průměrný počet reakcí na jednu nabídku starého domu vzrostl meziročně o zhruba 40 %. Vzhledem k zvýšené poptávce lze očekávat,…
Tum Detaylariyla Ev Satis Proseduru

Jak Úspěšně Prodat Byt a Dosáhnout Maximalního Zisku?

Bygg montering small

Program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti pro vlastníky starých domů