Stav Trhu s Byty: Aktuální Vývoj Cen a Trendy v Roce 2023

Ceny bytů v Praze prošly v posledním roce velkými změnami. Po prudkém poklesu v roce 2022, který byl způsoben zvýšením úrokových sazeb u hypoték, se ceny začaly na začátku letošního roku opět zvyšovat. Nicméně tento růst nebyl dlouhodobý a od poloviny třetího čtvrtletí se ceny opět snižují. Byt v Praze lze tak nyní pořídit za cenu z roku 2021, v některých případech dokonce 2020. Současná situace tak i přes vysoké úroky u hypoték nahrává pořízení bydlení.

imagen noticia mie rcoles 29

Podle Iztoka Toplaka je to dáno slabší poptávkou po bytech v Praze, která je ovlivněna vysokými nabídkovými sazbami hypotečních úvěrů. „I když průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů postupně klesá, zůstává ve srovnání s předchozími roky nadále velmi vysoké. To má samozřejmě vliv na poptávku, která je výrazně slabší než tomu bylo v letech 2020 a 2021,“ vysvětluje Iztok Toplak.

Vynahradí vyšší cenu hypotéčního úvěru levnější nemovitost? Právě na to jsme se zaměřili v minulém článku: Dražší hypotéku vynahradí levnější nemovitost | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

Průměrná realizovaná cena bytů v Praze se v současné době pohybuje kolem 108 tisíc Kč za m2. To je 6,8 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 63 m2. Ceny bytů se obecně liší podle typu stavební konstrukce. Byty v cihlových domech jsou obvykle dražší než byty v panelových domech. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 118 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 94 tisíc Kč za m2.

Také ceny novostaveb bytů v Praze vlivem loňského zvýšení úrokových sazeb klesly a od té doby mírně kolísají. Aktuální průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví v Praze je kolem 121 tisíc Kč za m2 nebo 9,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m2.

Regiony se vrací na cenovou úroveň 2021

V Brně klesaly ceny nemovitostí rychleji než v Praze a pokles také začal o něco dříve. Od druhého čtvrtletí letošního roku se ceny v Brně opět zvyšují, ale mírnějším tempem než v hlavním městě.

Průměrná realizovaná cena bytů v Brně se v současné době pohybuje kolem 89 tisíc Kč za m2. To je 5,4 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 61 m2. Ve srovnání s Prahou je to přibližně o 22 % méně. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 97 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 82 tisíc Kč za m2.

V ostatních oblastech České republiky mimo Prahu a Brno se ceny bytů v letošním roce vrátily na úroveň z roku 2021. Byty o velikosti kolem 59 m2 se průměrně prodávaly za 2,7 milionu korun. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 52 tisíc Kč za m2, zatímco v panelovém domě je to kolem 42 tisíc Kč za m2.

Ceny novostaveb bytů v ostatních oblastech České republiky v přechozích měsících klesly a nyní se opět pomalu zvyšují. Průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví je kolem 55 tisíc Kč za m2nebo 4,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m2. Průměrná realizovaná cena bytů v České republice se v současné době pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy, tedy 4 miliony korun za průměrný byt o velikosti kolem 62 m2.

 

Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality

 

 

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Restoring Your Yard After Winter
Reality
1
oko

Zimní Prodej Nemovitosti: Top Důvody, Proč Je Teď Ideální Čas Investovat

Zde je 12 důvodů, které vás mohou přesvědčit, a jeden nejdůležitější na závěr.   Menší konkurence: Většina lidí čeká se…
FotoJet 2023 11 07T161615.461
Reality
1
oko

Říjen 2023: Úspěšně Rezervovány Tři Nemovitosti – Dva Byty a Jeden Rodinný Dům

Měsíc říjen 2023 byl pro nás obzvlášť úspěšný, neboť jsme dokázali úspěšně rezervovat tři atraktivní nemovitosti. Toto velké úspěchy nás…
Restoring Your Yard After Winter

Zimní Prodej Nemovitosti: Top Důvody, Proč Je Teď Ideální Čas Investovat

FotoJet 2023 11 07T161615.461

Říjen 2023: Úspěšně Rezervovány Tři Nemovitosti – Dva Byty a Jeden Rodinný Dům