Hypoteční trh v květnu 2024: Trvalý růst objemů

Podle nejnovějších údajů České národní banky byl květen 2024 dalším měsícem, kdy objemy poskytnutých hypotečních úvěrů zaznamenaly růst. Tento růst pokračuje již pátým měsícem v řadě a dosahuje hodnot, které jsou významné v historickém kontextu českého hypotečního trhu.

real estate investment strategies 1024x576 1

Pokud se podíváme na situaci detailněji, zjistíme, že květen 2024 patří mezi několik nejlepších měsíců, pokud odhlédneme od extrémního boomu v roce 2021. Navzdory tomu je důležité zdůraznit, že samotný objem poskytnutých úvěrů není dostatečným měřítkem zájmu o hypoteční úvěry. Důvodem je výrazný růst průměrné výše hypotečního úvěru v průběhu let. Pro přesnější hodnocení trhu je proto lepší sledovat počet poskytnutých úvěrů, který zatím nedosahuje hodnot z předchozích let.

Úrokové sazby

Úrokové sazby se stále drží na úrovni kolem 5 %, aniž by vykazovaly jakýkoliv výrazný vývoj. Trh je ve stavu stagnace, kdy cena zdrojů a náklady na hypotéky zůstávají stabilní. Cena zdrojů, odvozovaná od úrokových swapů, se pohybuje kolem 3,8 – 4 %, bez ohledu na délku fixace.

Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Blížící se účinnost novely zákona o spotřebitelském úvěru přináší změny týkající se stanovení účelně vynaložených nákladů. Od srpna 2024 začne Česká národní banka zveřejňovat tzv. referenční sazbu, a od září bude platit nový postup pro výpočet náhrady při předčasném splacení hypotéky. Změny se však budou týkat pouze nově uzavřených hypoték a těch, u kterých dojde ke změně fixace po účinnosti novely.

Zasedání bankovní rady ČNB

Na konci června proběhlo čtvrté měnově politické zasedání bankovní rady České národní banky v tomto roce. Bankovní rada rozhodla o snížení čtrnáctidenní repo sazby o 50 bazických bodů na 4,75 %. I když repo sazba má významný vliv na ekonomiku, její dopad na hypoteční úrokové sazby je omezený. V posledních měsících si úrokové sazby u hypoték udržují svou vlastní dynamiku, která není přímo ovlivněna změnami repo sazby.

Další zasedání bankovní rady ČNB je plánováno na 1. srpna 2024.

 

Reality Vencovsky odhad nemovitosti PRAHA VYSOCINA

 

CHCETE PRODAT NEBO PRONAJMOUT NEMOVITOSTKontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

 

Autor článku: Reality Vencovský

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?