Zpomalení na realitním trhu v minulém roce předznamenává očekávanou stabilizaci v roce 2024

Rok 2023 přinesl několik významných změn na realitním trhu. V minulém roce jsme byli svědky vysokých úrokových sazeb a zamrznutí hypotečního trhu. Omezená dostupnost volných nemovitostí však předešla většímu poklesu cen.

shutterstock 262923179 scaled

 Letošní rok bude pro zájemce o nemovitost zajímavější, hlavně díky očekávanému poklesu úrokových sazeb u hypoték. S výjimkou několika případů ale ceny nemovitostí většinou nebudou klesat.

Podle realitního experta Iztoka Toplaka z RE/MAX G8 Reality za zpomalením trhu v roce 2023 stály právě vysoké úrokové sazby a rostoucí ceny nemovitostí. Zatímco v roce 2022 jsme byly svědky většího poklesu cen, rok 2023 byl sice pod taktovkou kupujících, ale kvůli omezené nabídce nemovitostí nedošlo k dalšímu výraznějšímu snížení cen.

Reálná hodnota bytů očištěná o inflaci za poslední dva rok poklesla zhruba o 20 %. Zajímavým trendem je, že za posledních deset let vzrostla reálná hodnota bydlení o 85 %, zatímco mzdy pouze o 15 % a nájmy o méně než 10 %. Letošní rok tak může být ideálním časem pro nákup nemovitosti, než ceny opět dorovnají ztrátu za poslední dva roky.

Rok 2024 nebude podle Iztoka Toplaka rokem levných hypoték a výhodných cen nemovitostí. Jejich cena bude nadále stabilní, spíše ve většině případů dokonce mírně poroste. K poklesu může dojít jen v některých segmentech a lokalitách. To vše ve srovnání s realizovanými cenami, nikoliv s tím, co vidíme v nabídce. Větší růst cen můžeme očekávat opět v následujících letech.

Hypoteční trh oživuje

V rámci hypotečního trhu byla první polovina roku 2023 charakterizována vysokými úrokovými sazbami a zamrzlým trhem. Nicméně v druhé polovině roku došlo k nárůstu objemu nově poskytnutých hypoték, jak ukazují statistiky České národní banky. Lidé postupně začali vnímat naléhavost bytové otázky, a prodávající byli ochotni ustoupit ze svých původních nároků.

V průběhu celého letošního roku budeme s největší pravděpodobností svědky korekce úrokových sazeb. Taková situace může mít za následek výraznější refinancování hypoték uzavřených například v roce 2022, kdy sazby ke konci roku přesahovaly 6 %. Poptávka na trhu s nemovitostmi se díky snižování sazeb obnoví. Řada lidí, která odkládala nákup bytu či domu na lepší situaci a snažila se stěhování co nejlépe načasovat, se znovu pustí do aktivního hledání vysněné nemovitosti.

S ohledem na všechny zmíněné okolnosti by mohl letošní rok být klíčovým obdobím, pro ty, kteří uvažují o nákupu nemovitosti nebo refinancování hypotéky. Příznivé podmínky pro refinancování hypoték a očekávaný nárůst poptávky na realitním trhu by mohly vytvořit zajímavé investiční příležitosti.

CHCETE PRODAT NEMOVITOST Kontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

 

Autor článku: Redakce G8 Reality

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

creer strategie marketing
Reality
1
oko

Uspořte čas i peníze při prodeji nemovitosti: Výhody spolupráce s realitní kanceláří

I když může na první pohled vypadat, že si tato služba žádá další finanční investici, existuje několik důvodů, proč je…
bigstock Couple with real estate agent 273663697
Reality
oko

Analýza Vývoje Cen Nemovitostí na Vysočině: Pohled na Prodej Bytů, Domů a Chat v Grafické Podobě

V tomto článku provedeme hloubkovou analýzu vývoje cen za metr čtvereční zrealizovaných prodejů bytů, domů a chat na Vysočině, se…
creer strategie marketing

Uspořte čas i peníze při prodeji nemovitosti: Výhody spolupráce s realitní kanceláří

bigstock Couple with real estate agent 273663697

Analýza Vývoje Cen Nemovitostí na Vysočině: Pohled na Prodej Bytů, Domů a Chat v Grafické Podobě