Změna Úvěrových Parametrů ČNB: Pozitivní Dopad na Ekonomiku a Finanční Stabilitu

Srpen přinesl zlepšení na hypotečním trhu a lehce překonal dosavadní letošní rekord z června.

R

V srpnu byly podepsány úvěry v souhrnném objemu 14,07 mld. Kč, přičemž hypoteční banky si připsaly úvěry za 12,86 mld. Kč a stavební spořitelny 1,21 mld. Kč. Je to letošní nejlepší výsledek, který v meziročním srovnání překonává výrazně čísla předchozího roku (srpen 2022 – 10,05 mld. Kč).

I přes stále vysoké úrokové sazby se trh s úvěry na bydlení pomalu dostává ze svého historicky nejhlubšího propadu. K optimální produkci nám stále ještě několik miliard měsíčně chybí, ale to podstatné se již stalo, trend se otočil a trh roste. Domníváme se, že pozitivní dopad měla změna v nastavení úvěrových parametrů ze strany ČNB. Zrušení horní hranice ukazatele DSTI od 1. 7. 2023 se již naplno projevilo v úvěrové produkci.

Banky stále drží úrokové sazby u hypotečních úvěrů velmi vysoko a predikované poprázdninové snížení sazeb se zatím nekoná. Zdá se, že nikdo z velkých hráčů na hypotečním trhu nechce snížit svůj podíl. Reálně je cena tzv. dlouhých peněz na trhu nižší než úrokové sazby u podepisovaných úvěrů, a to i po zahrnutí obvyklé marže. Údaj o nabídkových sazbách z počátku září ukazuje hodnotu 6,1 % (meziměsíční pokles o 9 bps). Hodnota úrokových sazeb u realizovaných úvěrů činí za srpen 5,78 %, což je meziměsíční pokles pouze o dva bazické body. Vypadá to, že banky spíše kopírují politiku ČNB a její základní sazby než reálnou cenu tzv. dlouhých peněz na trhu.

Z posledních vyjádření ČNB je stále zřejmější, že bude chtít vysoké sazby udržet po delší dobu i za cenu výrazného brzdění ekonomiky. Aktuální data z ekonomiky nejsou příliš povzbudivá, a pro další čtvrtletí to nevypadá o moc lépe. Někteří analytici se domnívají, že by ČNB měla začít snižovat sazby již nyní, a držení vysokých sazeb do konce roku, možná i za horizont ledna 2024, by mohlo výrazně poškodit českou ekonomiku, která již v tuto chvíli není v dobré kondici. Většina indikátorů již delší dobu působí na ekonomiku výrazně protiinflačně, a inflace by měla podle scénářů ČNB klesnout na úroveň inflačního cíle v prvním čtvrtletí roku 2024.

 

 

Autor článku: RXF News

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?