Program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti pro vlastníky starých domů

Koncem února letošního roku první stavební spořitelny ohlásily spuštění zvýhodněných úvěrů pro účely čerpání dotací z tohoto programu, který je rozpočtem dotovaný na pět miliard korun. Tento program se těší velkému zájmu, a očekává se, že poběží i v následujícím roce s ještě nižší sazbou. Co tento program přináší a jaké jsou jeho dopady na trh s nemovitostmi?

Bygg montering small

Průměrný počet reakcí na jednu nabídku starého domu vzrostl meziročně o zhruba 40 %. Vzhledem k zvýšené poptávce lze očekávat, že u řady domů, jejichž cena klesala od podzimu 2022, dojde letos v létě k zastavení poklesu cen a možná i k obratu v cenovém trendu.

Novinkou v rámci programu „Oprav dům po babičce“ je možnost kombinace dotace ve výši až 1 milionu korun s zvýhodněným úvěrem, který nabízejí stavební spořitelny s maximální roční procentuální sazbou nákladů (RPSN) 3,5 % a fixací až na pět let. Tento úvěr je navíc splatný až do 25 let. Zatímco loňský rok zaznamenal v rámci programu pouze kolem 300 přihlášek, letošní rok přinesl nárůst na 1 300 přihlášek. Očekává se, že od května přibude další vlna žádostí, protože Asociace českých stavebních spořitelen hodlá podporovat zájemce při podávání žádostí.

Ceny starých domů mají regionální variabilitu, přičemž blíže k velkým městům jsou obecně dražší. Výzkum ukázal, že průměrná cena za metr čtvereční starého domu je nižší než průměrná cena domů obecně. Staré domy, které se často datují do období od třicátých do padesátých let minulého století, byly v loňském roce svědky největšího poklesu cen, který činil v průměru 10 %, v některých případech dokonce až 34 %.

Program „Oprav dům po babičce“ poskytuje vlastníkům starých domů finanční prostředky na zateplení a další úsporná opatření. Dotace může pokrýt až 50 % nákladů na renovaci, a to i v případě, že renovace začala po 1. lednu 2021. Dále je možné získat bonusy za každé nezaopatřené dítě.

Celkově lze konstatovat, že program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti jak pro majitele starých domů, tak i pro ty, kteří uvažují o koupi a rekonstrukci. Zvýhodněné úvěry a dotace mohou výrazně snížit finanční břemeno spojené s renovací a přispět k revitalizaci trhu s nemovitostmi.

guida ristrutturazione appartamenti

Dotace na energetickou obnovu domu či chaty funguje následovně:

  1. Kdo může žádat: Dotace je určena pro ekonomicky aktivní vlastníky domu nebo chaty, kteří nevlastní ani nespoluvlastní žádnou jinou nemovitost určenou k bydlení.
  2. Podmínky nemovitosti: Nemovitost musí být stará alespoň 10 let a žadatelé v ní musí mít trvalý pobyt alespoň 10 let.
  3. Výše dotace: Dotace pokryje 50 % nákladů na renovaci. Maximální částka, kterou je možné získat, je 1 milion Kč na komplexní zateplení rodinného nebo rekreačního objektu. Navíc se poskytuje bonus ve výši 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě.
  4. Další úsporná opatření: Kromě zateplení lze čerpat dotaci i na další úsporná opatření jako je instalace fotovoltaických panelů, tepelného čerpadla, systému pro ohřev vody, systému řízeného větrání, využití dešťovky a výstavbu stanice elektromobility. Každá položka má stanovenou maximální částku, kterou lze získat.
  5. Čerpání zpětně: Dotaci je možné čerpat i zpětně, pokud renovace začala po 1. lednu roku 2021.
  6. Zvýhodněný úvěr: Co nepokryje dotace, je možné pokrýt zvýhodněným úvěrem.

Celkově lze tedy získat až 1 milion Kč na zateplení domu nebo chaty a další finance na různá úsporná opatření, přičemž podmínky a výše dotace se mohou lišit v závislosti na konkrétních úpravách a okolnostech žadatele.

CHCETE PRODAT NEBO PRONAJMOUT NEMOVITOST Kontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

Autor článku: Reality Vencovský

 

 

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Property owner insurance
Reality
1
oko

Aktuální Situace na Pražském Trhu s Byty: Prodejní Ceny a Stabilní Nájemné

Prodejní Ceny Bytů v Praze Jak ukazuje graf, významná část trhu je soustředěna v cenovém rozpětí 113 až 146 tisíc…
jack p ball pc hero real estate2 1920w
Reality
1
oko

Právní okénko: Jaké dokumenty potřebuji k prodeji nemovitosti?

Dokumentů je hned celá řada a pravděpodobně budete muset důkladně prohledat všechny svoje složky a zásuvky. Nejprve si dohledejte nabývací titul,…
Property owner insurance

Aktuální Situace na Pražském Trhu s Byty: Prodejní Ceny a Stabilní Nájemné

jack p ball pc hero real estate2 1920w

Právní okénko: Jaké dokumenty potřebuji k prodeji nemovitosti?