Prodej nemovitosti pomocí aukce. Co vše si ohlídat a jak neprodělat?

clanrk

Poptávka po nemovitostech stále převyšuje nabídku. Většina makléřů má podobnou zkušenost – na jeden inzerát často odpovídá více zájemců, mnohdy i desítky. A právě tehdy přichází na řadu aukce nemovitosti jako nejlepší řešení prodeje. I u aukcí je ale potřeba hlídat si některé náležitosti, abyste zbytečně neprodělali. Pročtěte si náš postup, na co je třeba dávat si pozor.

Aukce nemovitostí umožní vybrat toho správného kupce, a přitom dát příležitost všem, kdo mají zájem nemovitost koupit. Prodejce má zase díky aukci jistotu, že svou nemovitost prodá za nejlepších možných podmínek. Dle statistik RE/MAX G8 Reality se v průměru prodejní cena navýší o 248 800 Kč. Co vše by si měl prodávající ohlídat, aby skutečně za svou nemovitost získal maximum?

1) Správné určení prodejní ceny

Realitní makléř před samotným prodejem nemovitosti musí správně určit prodejní cenu. Jedná se o kvalifikovanou činnost a samotný odhad ceny nemovitosti se skládá z několika dílčích činností. Startovací cena nemovitosti by se měla rovnat odpovídající tržní ceně. Nechte si proto od makléře nechat doložit cenovou analýzu. Rozhodně nenabízejte nemovitost s výraznou slevou nebo značně pod cenou ve vidině přilákání více zájemců. Takový postup je chybný a poškodí ve většině případů majitele (prodejce) nemovitosti.

2) Odměňovací model makléře

Ohlídejte si provizi makléře, tedy jeho odměnu z prodeje. Nejtransparentnější a férová je procentuální provize z finální prodejní ceny, tedy standardní provize. Pokud má makléř uvedenou ve smlouvě například provizi 5 %, budete platit 5% odměnu ať nemovitost prodáte za startovací prodejní cenu nebo s navýšením pomocí aukce.

Pozor si naopak dejte na odměnu navíc z navýšení prodejní ceny. Někteří makléři nabízejí model, kdy si účtují standardní provizi ze startovací ceny, a navíc ještě procenta z navýšené prodejní ceny, která se mnohdy vyšplhá na 30-50 % Tito makléři se pak snaží začínat s prodejem na co nejnižší ceně, aby získali co největší odměnu z navýšení ceny. Toto navýšení je ale jen optické. Vy za svou nemovitost získáte méně, neboť startovací nabídka byla podhodnocená, makléř ale získá o to větší provizi.

Mějte na paměti, že vždy záleží na dohodě mezi prodejcem a makléřem, jaký způsob odměňování zvolíte.

3) Jasná pravidla a transparentní systém

Než se do aukce pustíte, zjistěte si veškeré informace o tom, jak aukce probíhá, seznamte se s pravidly a pokud jste prodávající, stanovte si parametry, na jejichž základě budete kupujícího vybírat. V RE/MAX G8 Reality organizujeme aukce nemovitostí od roku 2014. Máme propracovaný, transparentní systém i technicky zabezpečenou platformu, jak aukce organizovat. Kupující nevystavujeme stresu – mají dostatek času a klidu promyslet si svou nabídku, kterou podají z pohodlí domova. Po prohlídce nemovitosti si mohou od makléře zjistit veškeré další informace, případně znovu nemovitost navštívit. Do určitého data a času pak odešlou svou nabídku. Díky tomuto modelu a motivaci kupujících, kteří nejsou pod tlakem, dosahujeme nejvyšší možné ceny.

4) Aukce RE/MAX – nejen výše ceny, ale i další důležité parametry

Díky aukci nemovitosti prodávající získají reálný obraz trhu a zpětnou vazbu o skutečné tržní ceně nemovitosti. Pro mnoho prodávajících ale není rozhodující pouze výše nabídkové ceny, nýbrž i další kritéria. Někdo upřednostňuje například platbu v hotovosti, rychlost obchodu nebo termín vystěhování apod. Aukce tak pomáhá najít nejvhodnějšího kupce. Při aukcích RE/MAX G8 Reality kupujícího vybírá vždy prodávající a může se rozhodovat dle parametrů, které mu nejvíce vyhovují. Nemusí se vždy jednat pouze o nejvyšší cenu.

Článek od Redakce RE/MAX G8 Reality

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?