Jak zazimovat zahradu, aby další rok opět vzkvétala?

Sezóna je u konce. Teploty klesají, dny se zkracují, vše se zpomaluje. I naše zahrada se bude ukládat ke spánku. Než udeří první mrazíky, je třeba postarat se o její správné zazimování. Trávník, vysázené rostliny a dřeviny díky náležité péči přežijí a budou nám dělat radost i další rok.

apple 3909689 960 720

Většinou se zazimování provádí v období listopadu, jelikož ale počasí bývá nevyzpytatelné, je lepší připravit se včas. Například hlíznaté a cibulnaté rostliny, které nesnášejí mráz, je potřeba vyndat ze země předtím, než padnou první venkovní teploty pod nulu. Začněme ale krok po kroku – následující seznam vám pomůže přichystat zahradu na zimní období.

Začněte velkým úklidem trávníku

Trávník je ozdobou každé zahrady, trávíme na něm nejvíce času a je vizitkou, jak se o zahrádku staráme. Koncem září či začátkem října je dobré trávník provzdušnit pomocí vertikulace, čímž ho zbavíme travní plsti a mechů. Koncem října je pak nutné trávník naposledy posekat na výšku 4-6 cm, posypat ho můžeme ještě lehce podzimním trávníkovým hnojivem.

Měli bychom ho vyčistit, sesbírat větvičky a kůru, v průběhu podzimu pak shrabat veškeré spadané listí, jinak hrozí napadení hnilobou a plísněmi. Spadané listí můžeme uložit na kompost, další rok lze pak využít jeho hmotu k hnojení. Pozor si jen dejte na napadené listí ovocných stromů – houbové choroby dokáží přečkat zimu a na jaře napadnout mladou zeleň. Takové listí je nejlepší kompostovat s přídavkem dusíkatého vápna, spálit či vyvést ze zahrádky. Jakmile udeří mrazy, na trávník raději nevstupujte.

Připravte záhony na jaro

Ze záhonu odstraňte plevel a prokypřete ho na hloubku rýče. Na jaře se vám bude půda lépe zpracovávat. Pokud máte květinovou zahrádku, nastudujte si, jak se před zimou postarat o jednotlivé druhy květin. Každá z nich potřebuje speciální péči. Ostříhejte odkvetlé trsy trvalek, cibuloviny a hlíznaté rostliny vyjměte ze země, usušte při pokojové teplotě a skladujte na chladném místě. Do květináčů přesaďte veškeré rostliny, které by venku nepřežily a nechte je přezimovat v chladnější části vašeho domu.

Růže v tomto období už nepřihnojujte, pokud trpí chorobami, proveďte ochranný postřik. Přihrňte k nim zeminu s kvalitním substrátem a vytvořte kopeček o výšce 15 až 20 cm. Odstříhejte zvadlé květy, celkový řez však nechte až na jaro. Korunku růže obalte pytlovinou, nebo na ni nasuňte silný papírový pytlík. Na podzim můžete také vysadit nové trvalky, před zimou je naposledy zalijte. Na květinový záhon nahrňte suché listí, které je nejlepší izolační vrstvou.

Postarejte se o dřeviny

V tomto období nastává ideální čas na prokácení starých nebo nemocných stromů. Sesbírejte ze stromů nespadané plody – staly by se zdrojem nákazy. Kmeny nově vysazených a citlivých stromků obalte jutovinou. Je-li v průběhu zimy či podzimu slunečno a teploty nad nulou, můžete zalévat jehličnany a stále zelené keře (túje, rododendrony, brsleny), pro které je i přes zimu důležitý příjem vody ze zamrzlé půdy. Sloupovité jehličnany svažte k sobě, velmi snadno je totiž může poškodit těžký sníh. Nižší porosty keřů chraňte před zimou nahrnutím suchého listí do záhonu, zabráníte tak růstu plevelů. Stromky, které na jaře brzy vykvétají, například meruňky, broskve, třešně a švestky, přikryjte kompostem a zahradní zeminou.

Vyčistěte veškeré zahradní náčiní

Sekačku, travinořez či křovinořez důkladně očistěte od zbytků nánosů trávy, aby přes zimu nezplesnivěla a nezatvrdla. Zkontrolujte filtr a nejlépe vysavačem ho zbavte zbytků nečistot. Nevyjetý benzin vypusťte z nádrže. Olejem či vazelínou přetřete šrouby a spoje. Očistěte i všechno zahradní nářadí, které můžete rovněž přetřít olejem. Nezapomeňte vyčistit květináče, truhlíky a výsevní misky. Všechno zahradní náčiní pak uložte k zimnímu spánku, a i vy si užijte chvíle zimního lenošení a nicnedělání.

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?