Jak zazimovat správně chalupu?

Většina chatařů a chalupářů tráví zimní měsíce v pohodlí svých domovů. Pokud mezi ně také patříte, měli byste své letní sídlo zazimovat a ochránit ho před sněhem, mrazy i nevítanými hosty.

winter 2978993 960 720

1. Zkontrolujte střechu

Těžká sněhová pokrývka by vám mohla způsobit nemalé trable. Před zimou proto zkontrolujte stav střechy, zda neobjevíte poškozená místa, které by mohl sníh prolomit. Přesvědčte se také, že do objektu neprotéká voda. V případě větších nálezů svěřte opravu do rukou odborníků.

2. Zakryjte komín

Komín nejprve vyčistěte, případně ho nechte na další topnou sezonu v předstihu zkontrolovat certifikovaným technikem. Otevřený komín je dobré na zimu uzavřít, aby do něj nenatekla voda, která při zamrznutí může způsobit jeho roztržení. Otevřený komín se rovněž může stát vchodem do domu pro nezvané zvířecí návštěvníky.

3. Vymeťte okapy

Okapy před zimou důkladně vyčistěte. Nahromaděné listí způsobuje nemožnost odtoku vody, která zde zamrzá a okapy poškozuje. Pokud máte možnost okapy úplně odejmout, je to další možnost, jak je před mrazy ochránit.

4. Vykliďte půdu

Projděte si půdu a uschovejte věci, které by se mohly stát vítaným pelíškem myší a dalších hlodavců. Utěsněte všechny otvory, kterými by se mohlo zvířectvo dostat dovnitř.

5. Rozmístěte nástrahy na hlodavce

Po domě můžete rozprostřít pastičky a zvukové odpuzovače na kuny a lasice. Nezapomeňte zlikvidovat veškeré zbytky jídla, ať je zbytečně nelákáte na zimní hostinu.

6. Pozor na vlhko a plísně

Můžete použít speciální postřik na místa, kde se vlhkost hromadí (za linkou, pod vanou, za toaletou apod.). Abyste se vyhnuli plísni na nábytku, je vhodné ho odtlačit od zdí. U kuchyňské linky můžete nechat pootevřená dvířka kvůli odvětrávání.

7. Uložte nasákavé materiály, aby je vlhkost nepoškodila

Peřiny a ložní prádlo můžete vyvěsit pod střechu, či je uschovat do neprodyšných igelitových pytlů a vysát z nich vzduch. Je to opět rovněž dobrá ochrana před hlodavci.

8. Zabezpečte okna a dveře

Zkontrolujte výplň a nátěr oken i dveří. Neprofukuje, nezatéká? Mrazivý vítr by je mohl citelně poškodit. Poškozený nátěr můžete přebrousit a přelakovat mrazuvzdorným a voděodolným lakem. Do oken se vyplatí koupit alespoň izolační pásky. U dveří se zaměřte na bezpečnost. U všech dveří i oken můžete promazat panty nemrznoucím silikonem.

9. Vypusťte vodu

Voda v domě představuje velké nebezpečí – po zamrznutí nabyde na objemu a může potrhat trubky a napáchat pořádnou neplechu. Vypusťte ji proto z celého systému, použít můžete kompresor, stejně tak ji vypusťte z bojleru, kde si nastudujte správný postup dle vašeho typu zařízení. Poté zaizolujte zdroj vody, studnu nebo vrt. Do všech odpadů i nádob nasypte sůl, či denaturovaný líh, aby zde voda nezamrzala.

10. Vypněte energie

Kromě vody vypněte přívod veškerých energií, tedy i elektřiny a plynu.

11. Rozmrazte ledničku

Pokud máte ledničku, rozmrazte ji a vymyjte octovou vodou, abyste ji zbavili pachů jídla a připravili ji na další chalupářskou sezónu.

12. Ochraňte se proti zlodějům

Odvezte si veškeré cennosti domů. Pokud jste pojištěni a nějaké cennosti přeci jen v domě necháváte, nafoťte si je včetně výrobních čísel, abyste v případě újmy měli důkazy k dalšímu jednání s pojišťovnou. Přesvědčte se, že jste v okolí chalupy nezapomněli žebřík či další předměty, které by zlodějům usnadnily vstup do domu. Pokud máte okenice či mříže, před odjezdem je namontujte. Poproste sousedy, aby vám na chalupu dohlédli a v případě podezření ihned zavolali.

Přejeme vám krásné zimní měsíce plné pohody bez starostí a nezvaných hostů!

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?