Jak zabezpečit svůj byt či dům před dovolenou?

house 1407562 1920

Máme tu období letních prázdnin a mnoho rodin se vydává na delší dovolenou, užít si dny nicnedělání a pohody. Každoročně je ale tato část roku žní i pro lupiče a bytaře, kteří se na sezonu v předstihu připravují. Pokud si chcete dny volna užít v klidu a bez starostí, nenechte nic náhodě a důkladně své obydlí zabezpečte. A to nejen před zloději.

Okna a dveře jsou základ

Z hlediska dlouhodobé ochrany vašeho obydlí je nejdůležitější odborné zajištění nemovitosti. Okna a dveře jsou z tohoto pohledu naprosto zásadní. Pokud nemáte dostatek času či financí na nákup nových bezpečnostních dveří, je vhodné investovat alespoň do doplňků, které svůj účel dobře splní. Dveře zabezpečte odolným zámkem, zvolte si cylindrickou vložku vyšší třídy. Znesnadnit přístup do vašeho domu pomohou i různá kování, závory, přípravky proti vysazení z pantů, ale i obyčejné přídavné zámky či řetízky. Průzkumy dokazují, že pokud se lupičům nepodaří vniknout do objektu do 5 minut, svou snahu vzdají. Pokud žijete v oblasti se zvýšenou kriminalitou, zajistěte přízemní riziková okna mřížemi či bezpečnostními fóliemi, které při rozbití okna zabrání vysypání skel.

Nesvěřujte se o svém odjezdu cizím lidem

Nevyprávějte mnoha lidem dopředu o svém odjezdu, svěřte se pouze nejbližším blízkým či rodině. Čím více lidí bude o termínu vaší dovolené vědět, tím větší bude pravděpodobnost, že se tato informace dostane do nepovolaných rukou.

Zajistěte si pojištění a vše si důkladně nafoťte

Na trhu je spousta pojištění domácnosti, která obsahují jak ochranu před zloději, tak před přírodními katastrofami či živly. Než si pojištění sjednáte, udělejte si důkladný průzkum nabídek jednotlivých pojišťoven, zjistěte si výši plnění i na co vše se ochrana vztahuje. Budeme se vám lépe spát i dovolenkovat. Před odjezdem si svou domácnost nafoťte, abyste v případě nezvaných hostů měli pro pojišťovnu důkazní materiál.

Pořiďte si trezor a uschovejte v něm všechny cennosti

Kdyby se přes všechna opatření zloději do vašeho domu či bytu dostali, znesnadněte jim lup. Investice do trezoru se určitě vyplatí. Můžete v něm uschovat veškeré cennosti a mít tak jistotu, že zloděj neodnese z vašeho domu to, co pro vás má největší hodnotu.

Nenechávejte zatažené rolety či přeplněnou poštovní schránku

Zloději často jezdí vytipovaný dům či byt kontrolovat v průběhu několika dní. Plnící se poštovní schránka je pro ně jasným signálem, že mají zelenou. Pokud tedy máte v okolí spolehlivého souseda, poproste ho, aby vám schránku pravidelně vybíral. Stejným nešvarem jsou stále zatažené rolety, které poukazují na to, že v domě nikdo není.

Posekejte zahradu, ukliďte balkon

Lupiče naláká rovněž zarostlá zahrada či zpustlé okolí vašeho příbytku. Takový dům působí dojmem, že jej delší dobu nikdo neobývá. Věnujte proto před odjezdem pozornost i přilehlému okolí. Posekejte zahradu, ukliďte balkon, upravte vchod a předzahrádku. Do okolí domu můžete pořídit světla s pohybovým senzorem.

Vzbuďte falešné zdání, že je někdo doma

Na trhu je rovněž spousta technických vychytávek, které simulují, že se v domě někdo pohybujeAutomatické osvětlení vám rozsvítí na dvě hodiny v obýváku, automaticky se může v určitou dobu zapínat televize či rádio. Díky dalším produktům můžete nastavit, že při zazvonění začne z magnetofonu štěkat pes. Dražší zařízení pak umožňují ovládání i na dálku, například přes mobilní telefon.

Nepodceňujte požární bezpečnost

Vypojte všechny spotřebiče z elektřiny, případně pojistky pro jednotlivé okruhy domu v případě, že nemáte některou z místností napojenou na falešné signální zařízení. Nezapomeňte, že každý elektrický spotřebič může být příčinou požáru.

Vypněte vodu v celém objektu

Nepříjemnosti v domě může napáchat i kapající kohoutek, prasklá hadička u WC či protékající záchod. Vypněte proto vodu v celém objektu, pokud chcete mít jistotu, že vás po návratu nebude čekat potopa.

Před odjezdem vše zkontrolujte

Mnoho lupů vzniká kvůli nepozornosti majitelů – otevřené okno či nezamčené dveře jsou přímou pozvánkou pro nezvané hosty. Před odjezdem na dovolenou často vzniká chaos, na poslední chvíli balíme věci. Nezapomeňte proto projít dům od shora dolů a zkontrolovat místnost po místnosti.

Nechlubte se veřejně na sociálních sítích

Dovolená v přímém přenosu, selfie z letiště či květnatá diskuze pod fotografiemi z cest. Nic lepšího si tipař nemůže přát, poté jde doslova najisto a v klidu se může věnovat svému lupu. Zkuste během dovolené omezit i své příspěvky na sociálních sítích. Pokud přeci jenom chcete s lidmi své zážitky sdílet, nastavte si dosah zobrazení pouze pro své nejbližší, přátele a rodinu, kterým důvěřujete.

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

pexels vladbagacian 1212053 scaled
Reality
1
oko

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

Na první pohled se zdá, že je nyní opět vhodná doba pro hypotéku. Česká národní banka snížila na konci června…
122253205 ml
Reality
1
oko

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?

Připomeňte si ty nejzásadnější z nich v realitním přehledu za červen 2024.   ČNB snížila úrokové sazby o půl procentního bodu…
pexels vladbagacian 1212053 scaled

Co čekat od hypotečního trhu v létě?

122253205 ml

Přehled důležitých událostí v červnu. Co by vám nemělo uniknout?