Chystáte se pronajmout svou nemovitost? Pak určitě řešíte obavy, jak svého nájemníka vybrat správně. Člověk často slýchá všemožné příběhy o neplatičích či lidech, kteří nemovitost poškodí. Stát se může cokoliv, ale když budete dávat pozor při výběru, věříme, že toho pravého najdete. Jak na to?

Už první kontakt vám hodně napoví

Úplně na začátku si můžete jednoduše prověřit způsob, jak a zda vůbec s vámi potenciální nájemník komunikuje. Obvykle tento první kontakt zajišťuje realitní makléř, který už zkušeně potenciálního nájemníka takzvaně „proklepne“. I vy se při výběru zaměřte na první kontakt. Již ze samotného e-mailu či z telefonátu můžete mnohé vyčíst. Reaguje na vaše zprávy? Zvedá telefon? I to, jaká je úroveň psaného projevu, může být jistým vodítkem k tomu zjistit více o vašem potenciálním nájemníkovi.

Internet jako zdroj důležitých informací

Dále máte k dispozici velmi jednoduchý nástroj, jak si zájemce prověřit a zjistit více o jeho životě, chování, povolání či nesplněných závazcích. Tím nástrojem je samozřejmě internet. Stačí „vygooglit“ jeho jméno a podívat se například, jak se prezentuje na sociálních sítích. Někdy je vidět, jak reaguje v samotných komentářích. Lze také zapátrat v insolvenčním či obchodním rejstříku. O nesplněných závazcích se dozvíte centrální evidenci exekucí. V nejhorším případě se také může objevit i na stránkách Policie ČR jakožto hledaná osoba. Samozřejmě jde o hororové scénáře, ale je dobré být obezřetný.

Dlouhodobé hledisko

Mnohdy se vyplatí požadovat o trochu nižší nájemné, protože tak budete mít šanci vybrat si z více zájemců toho nejlepšího. Je lepší najít důvěryhodného nájemce se stabilní prací, který bude mít zájem o dlouhodobý pronájem. Mít někoho spolehlivého se vám vyplatí rozhodně více než hledání stále někoho nového, pokud budete mít cenu nastavenou příliš vysoko a nájemci se vám budou často střídat. Ušetříte si tím mnoho starostí, času a ve výsledku i peněz.

Samotné setkání a otázky na tělo

Pokud potenciální nájemník projde vaším sítem, dalším krokem při výběru je samotné setkání. Během něj zjistíte, jak na vás zájemce působí. Nezapomeňte ale, že i podvodník může být velmi sympatický člověk. Proto určitě nevynechte zmiňované prověřování výše. Vyptejte se na jeho zaměstnání či povolání, což je také velmi důležitý ukazatel, zda bude mít pravidelný příjem pro placení nájemného. Při setkání budete mít příležitost zjistit detaily ohledně toho, kdo s osobou bude bydlet. Zda jde o rodinu s dětmi, single člověka, mladý pár či studenty. Pokud nechcete, aby se s nájemníkem nastěhovala i domácí zvířata, neopomeňte se na ně zeptat.

Chce to čas a odhodlání

Někdy je náročné a mnohdy i nepříjemné všechny informace zjišťovat, ale nikdo neříká, že je takový proces jednoduchý. Když si na vše vymezíte čas a budete ve svém hledání ostražití, jistě vám to přinese úspěch. Pokud se ale do celého procesu nechcete pouštět sami, pozvěte si na pomoc některého z makléřů RE/MAX G8 Reality, kteří už mají nástroje i spoustu zkušeností z každodenní komunikace s lidmi a rádi vám toho správného člověka najít pomohou.