Jak Úspěšně Prodat Byt a Dosáhnout Maximalního Zisku?

S prodejem bytu se většina lidí setká jako přímý účastník pouze jednou za život. O to těžší může být určení ideální ceny, aby prodejce dostal zaplaceno férově. Pokud ale člověk cenu přestřelí, může se s prodejem naopak trápit. Cena ovšem není všechno. Na co si dát pozor při prodeji bytu? A jak jej připravit ještě před prohlídkami?

Tum Detaylariyla Ev Satis Proseduru

Správná cena prodává

Určit správnou cenu nemovitosti k prodeji není nic snadného. Bez znalosti realitního trhu a cen v okolí může člověk jednoduše inzerovanou cenu výrazně přestřelit nebo naopak podcenit. Například v Praze se ceny bytů v závislosti na lokalitě a typu bytu pohybují od 80 000 až po více než 160 000 korun za m². V Brně je to zhruba od 60 000 až po více než 140 000 korun za metr čtvereční.

Cena by se měla odvíjet od aktuální nabídky na realitním trhu, ale především od skutečných realizovaných cen, které se dají dohledat z dat katastru nemovitostí. V potaz by měl prodejce brát také vlastnosti konkrétního bytu. Pokud je například hned pod okny velmi rušná ulice nebo restaurace se zahrádkou, která bývá otevřená dlouho do noci, mohou tyto faktory prodejní cenu snížit. V případě vysoké nabídkové ceny se může stát, že byt bude na trhu dlouho, okouká se a potenciální kupci ztratí zájem. Dlouho zveřejněný inzerát v lidech většinou vyvolává nedůvěru.

Jak dlouho by měl prodej trvat?

Ideální doba prodeje bytu je velmi individuální. Rychlost celého procesu ovlivňuje zejména poptávka a také to, jak majitel byt připraví a kolik času tomu věnuje. Vhodná doba k nalezení toho nejlepšího kupce je do jednoho měsíce od zveřejnění nabídky. Následující postup se odvíjí podle toho, jakým způsobem zájemce financuje nákup. Pokud má připravené vlastní zdroje, potom může být prodej hotový v rámci dvou měsíců. Na druhou stranu se setkáváme s případy, kdy budoucí nový majitel potřebuje nejdříve prodat svoji stávající nemovitost. Celá realizace tak může trvat i několik měsíců.

Na co myslet ještě před zveřejněním inzerátu?

Kromě stanovení správné prodejní ceny je velmi důležité byt dostatečně připravit. Vždy je potřeba myslet na všechny dokumenty. Jedná se o prohlášení vlastníka, list vlastnictví jednotky a podílů, roční vyúčtování médií, PENB, stanovy SVJ nebo družstva a také ekonomická situace SVJ. V RE/MAX G8 zasíláme dokumenty k nahlédnutí zájemcům ještě před samotnou prohlídkou, aby si je mohli v klidu projít.

Ještě před samotnou prohlídkou je nutné byt připravit i vizuálně, aby na návštěvníky působil co nejlépe. Ideálně by v bytě neměly zůstat osobní věci, samozřejmostí je pořádný úklid a případné drobné opravy údržbového rázu. Nedovírající dveře nebo uvolněná klika může zájemce na první pohled odradit. Stejně tak by barevné zdi měly být přemalovány neutrální bílou barvou. Byt by měl na prohlídce vypadat ještě lépe než v prezentovaném inzerátu. Příjemná atmosféra, vůně a prosvětlený byt zážitek z prohlídky umocní. To vše ale nesnižuje důležitost fotografií v nabídce, které se postarají o úplně první dojem na zájemce.

Člověk by řekl, že prodej bytu není nic složitého, navíc mnoho majitelů žije v představě, že konkrétně o ten jejich se zájemci poperou. O to více nepříjemné překvapení může následovat, kdy se proces táhne několik měsíců. Není tak nic snadnějšího než prodej svěřit profesionálům. Pokud se právě chystáte na prodej a nechcete řešit nepříjemné průtahy a možné komplikace, ozvěte se.

Reality Vencovsky odhad nemovitosti PRAHA VYSOCINA

CHCETE PRODAT NEBO PRONAJMOUT NEMOVITOST Kontakt | Reality Josef Vencovský (realityvencovsky.cz)

Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Property owner insurance
Reality
1
oko

Aktuální Situace na Pražském Trhu s Byty: Prodejní Ceny a Stabilní Nájemné

Prodejní Ceny Bytů v Praze Jak ukazuje graf, významná část trhu je soustředěna v cenovém rozpětí 113 až 146 tisíc…
jack p ball pc hero real estate2 1920w
Reality
1
oko

Právní okénko: Jaké dokumenty potřebuji k prodeji nemovitosti?

Dokumentů je hned celá řada a pravděpodobně budete muset důkladně prohledat všechny svoje složky a zásuvky. Nejprve si dohledejte nabývací titul,…
Property owner insurance

Aktuální Situace na Pražském Trhu s Byty: Prodejní Ceny a Stabilní Nájemné

jack p ball pc hero real estate2 1920w

Právní okénko: Jaké dokumenty potřebuji k prodeji nemovitosti?