Co s prázdnou nemovitostí?

remax na web

Zejména v posledních měsících se na nás stále častěji obrací lidé, kteří získali starší dům nebo byt, ale nemají pro něj využití. Buď se nachází daleko od jejich bydliště, nesplňuje parametry pro to, aby ho mohli snadno pronajímat nebo jsou s jeho vlastněním spojené výdaje, které by v rodinném rozpočtu chyběly. Jak v takovém případě postupovat? 

V první řadě je třeba si říci, co by se s takovou nemovitostí dalo skutečně dělat. Pokud jde o starší dům, nabízí se logická možnost udělat z něj „chalupu“, tedy místo, kde budete trávit víkendy. Takový objekt ale musí splňovat několik parametrů jako je dostatečně zajímavé okolí a samotná lokalita či jeho dispozice. Další možností je jeho rekonstrukce, která znamená nemalé náklady a spoustu času. Pokud se vám ani jedna z těchto možností nezamlouvá, je možné nemovitost pronajmout. O pronájem domů je poměrně velký zájem. S pomocí profesionálního makléře se vám může podařit nalézt nájemníka, který se o dům částečně postará, bude provozovat nejen jeho základní údržbu, ale poradí si s menšími opravami. Za to mu lze nabídnout snížení měsíčního nájmu a jistotu dlouhodobé nájemní smlouvy.

Pak jsou samozřejmě situace, kdy ani jedna z možností nepřipadá v úvahu. V takovém případě je nejlepší zamyslet se nad prodejem nemovitosti. Domy, které nikdo neobývá, velmi rychle chátrají. Každý rok, který se dům nevytápí, neudržuje ani nevětrá, znamená navýšení rozpočtu na budoucí rekonstrukci a tedy snížení prodejní ceny. Představa, že takový dům jednou darujete dětem, které ho budou využívat nebo ho sami prodají a za utržené peníze si koupí byt, je neoprávněná. Na místo toho je lepší dům prodat včas a získanou částku investovat do jiné nemovitosti, která se dá pronajmout nebo pro ni bude další využití.

Pozor na nevytápěné byty

V případě bytu je to podobné, ovšem s tím rozdílem, že každý měsíc stojí o něco víc než dům. Nepotřebuje sice takovou údržbu, ale odvody do fondu oprav, náklady na energie ve společných prostorách a další náklady spojené s vlastnictvím neobývaný byt docela prodraží. Navíc ani není možné nechat byt nevytápěný. Sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) po vás totiž budou chtít doplatek na základě vyhlášky: „Za nevytápěné byty zaplatí jejich vlastníci 80 % průměrných nákladů na vytápění a o tyto částky je korigována (snížena) úhrada všech ostatních vlastníků.“

I zde je tedy zásadní položit si otázku, jak by bylo možné nemovitost využívat. Pokud je na špatném místě nebo příliš daleko od vašeho bydliště na to, abyste mohli nemovitost v klidu pronajímat a příležitostně řešit drobné opravy a jakékoliv situace s nájemníkem, je čas zvážit její prodej. I kdyby to mělo být jen proto, abyste za utržené prostředky koupili podobný byt blízko vašeho bydliště. Stačí se obrátit na makléře, který je schopen s vámi konkrétní situaci projít a poradit, jak v daném případě postupovat. Zda je vhodné dům či byt zkusit pronajmout nebo využívat třeba pro komerční rekreační účely či nemovitost prodat a utržené peníze investovat do jiné, vhodnější.

 

 

Autor článku: Redakce RE/MAX G8 Reality

Sdílet článek

Rubriky Reality

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Bygg montering small
Reality
1
oko

Program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti pro vlastníky starých domů

Průměrný počet reakcí na jednu nabídku starého domu vzrostl meziročně o zhruba 40 %. Vzhledem k zvýšené poptávce lze očekávat,…
FOR SALE 19
Reality
oko

Úspěšný první kvartál 2024

Zaznamenali jsme celkem pět úspěšných prodejů nemovitostí, čímž jsme dosáhli objemu obchodů ve výši 27 663 500 korun. Tento vynikající…
Bygg montering small

Program „Oprav dům po babičce“ přináší nové možnosti pro vlastníky starých domů

FOR SALE 19

Úspěšný první kvartál 2024